Kortyoljuk, szeretjük, de vajon mennyit tudunk róla? Ideje, hogy kicsit bemutassuk sokunk egyik kedvenc szüreti italát, a mustot.

Szüret után bőségesen kerül a poharakba must, amit a gyerekek és az alkohollal óvatosan bánó felnőttek is örömmel fogyasztanak. Itt van hát a remek alkalom, hogy néhány érdekességről is beszéljünk a népszerű ital kapcsán.

Mi az a must?

Röviden-tömören: kipréselt szőlőlé, amiben még nincs alkohol, hiszen még nem indult el a borrá válás útján. Színe – akár fehér, akár kékszőlőről van szó – mindig világos- vagy szalmasárga színű. Hiszen a szőlőszemek húsa, és ezáltal leve is ilyen színű, a héj színe ebben az esetben nem számít.

Miért egészséges?

A must valóságos folyékony vitaminbomba: jócskán van benne B1-, B2-, B6-, C-, E- és K-vitamin, valamint a magnézium és a kálium. Antioxidáns-tartalma segíthet bizonyos betegségek megelőzésében, a mustban lévő flavonoidok pedig a rákmegelőzést támogatják, illetve a koleszterinszint csökkentésével a magas vérnyomás kialakulása ellen is védhetnek. Magas víz- és rosttartalma miatt elősegítheti az emésztést, de nem árt vigyázni a mennyiségekkel, mert ha túl sokat iszunk belőle, egy időre a mosdó fogságában rekedhetünk.

Mikor beszélünk mustról, és mikor murciról?

Miután megtörténik a mustelválasztás – vagyis miután a színmustot és a szőlőcefrét különválasztják –, 18-20 Celsius fokos hőmérsékleten 1-3 órán belül beindul az erjedés. A must elkezd újborrá alakulni, közben pedig murci keletkezik. Ez már nagyjából bornak tekinthető, hiszen telített alkohollal, de az erjedés még tart.

Hogy kell elképzelni a murcit?

Maga a murci ilyenkor nyers, tejszerű, szénsavas – az erjedés során keletkező szén-dioxidtól –, édes, csípős érzetű és zavaros, mert sok lebegő üledékanyagot tartalmaz.

Hogyan teheted el későbbre a finom, friss mustot?

A szőlő frissen préselt levét tiszta palackokban, nagyjából a háromnegyedéig töltve, lefagyasztva tudod eltenni későbbre. Ha már tudod, hogy mondjuk másnap szeretnéd meginni, előző este tedd át a hűtőbe. Mindenképp állítva tedd be a palackot a hűtő ajtajába, és a kupakot is lazítsd meg egy kicsit. Így lassan fog felengedni, ami nem engedi, hogy a gyors erjedés beinduljon. Egy idő után így is be fog indulni egy minimális erjedés, szóval a felengedett mustot jobb, ha mielőbb elfogyasztod.

Mi mást készíthetsz belőle?

Ha eltettél a fagyasztóba télire egy palack mustot, akkor őrizd még egy kicsit, és télen forralt bor helyett (vagy amellé) kóstold meg a forralt mustot. Egyszerű, de nagyszerű finomság lehet a mustpuding is, a görögök pedig nemzeti italukat, az ouzót készítik szőlőmustból.

Mi pedig önmagában is nagyon szeretjük a mustot, amiből most még jut Neked is: Borászatunk webshopjában megtalálod, 3 literes Bag-in-box csomagolásban, hogy az egész családnak jusson belőle egy-két pohárkával!