Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
Ha nyári meleg, akkor hűs, buborékos italok – és bár sokunknak a fröccs jut először eszébe, érdemes egy kicsit a gyöngyözőbor, a habzóbor és a pezsgő világát is felfedezni. Vagy legalább azt tisztázzuk gyorsan, mi a különbség ezek között.
A frissítő és hűsítő buborékos italokat Te is gyakran egy kalap alá veszed? Persze, megértjük, hiszen ha pezseg, akkor az csak finom lehet, és elegánsabbá, ünnepibbé varázsolhat egy csütörtök estét a barátokkal éppúgy, mint egy számodra különleges vacsorát vagy más eseményt. De azért nem árt kicsit bepillantani a gyöngyöző- és habzóborok, no meg a pezsgők világába, és egyúttal különbséget tenni ezek közt. Fejből nem megy? Nem is kell. Ez a bejegyzésünk azért született, hogy segítsünk ebben Neked!
Gyöngyözőbor, habzóbor vagy pezsgő: a titok a buborékokban rejlik
Azzal már nem mondunk újat, hogy mindhárom ital buborékos és pezseg a poharadban, de azzal már talán igen, hogy nem mindegy az, hogyan készülnek ezek az italok. Vagyis, hogy a buborékok hogyan kerülnek bele ezekbe.
Fontos, hogy az igazi pezsgőben a hozzáadott cukor és élesztő egyvelegéből zárt erjedés során keletkezik a szén-dioxid, a palackban vagy tartályban. A gyöngyözőborhoz ezzel szemben esetenként utólag adják hozzá, az olasz gyökerű habzóbornál, vagy más néven proseccónál vagy lambruscónál pedig mindig ez az eljárás. Úgy mondják, a gázt szaturálják (elnyeletik) a borban, amit a címkén is fel kell tüntetni.
A buborékok mérete és széndioxid-tartalom mértéke is számít: a francia eredetű pezsgő apró, finoman gyöngyöző buborékokkal kényeztet, a hazánkban legelterjedtebbnek számító gyöngyözőbor pedig a fentiek közül a legalacsonyabb szén-dioxid-tartalommal garantálja a simogató, kellemes kortyokat. Így az élmény nem lesz olyan szúrós, mint amikor pezsgőt iszunk.
Gyerünk nyomás!
Ez alatt nemcsak az élmények keresését értjük, hanem azt is, hogy típusonként mennyi a palacknyomás, a magyar bortörvény szerint. 3 bar alatt gyöngyözőborról beszélünk, 3-5 bar közt habzóborról, a pezsgő pedig 5 bar felett kezdődik. Szóval nem véletlen az az elmaradhatatlan drótkosár a pezsgősdugón.
Kellemes esték kísérői
Azt se felejtsük el, hogy míg a pezsgőt az ünnepléssel kapcsoljuk össze, egy habzó- vagy gyöngyözőbor, mint a muscat lunelből készülő Zsizsi Frizzante vagy az epres-málnás ízkavalkáddal kényeztető Zsizsi Rosé egy hangulatos este, grillezés, kerti parti, nyáresti piknik vagy csillagles üde, frissítő kísérője is lehet.
Bonts fel egy palack jól behűtött Zsizsit, és felfelé szűkülő borospohárban kínáld, mert úgy egyenesen az orrodhoz tudod terelni ezeknek az italoknak az illatjegyeit.
És bár az augusztusnak már vége, még szeptemberre is meleget jósolnak a meteorológusok, utána pedig még jön az indián nyár is. Szóval még sokáig élvezhetitek a Pároddal vagy a Barátaiddal a kedvenc frissítő és elegáns buborékos italaitokat.