Végre visszavonhatatlanul igazi nyár van, ráadásul kitört a vakáció is, tehát elérkezett a nyaralás ideje. Ilyenkor sokan vesznek célba külföldi nyaralóhelyeket, és szívesen kóstolnak bele a helyi ételekbe, borokba is. De milyen borrégiókat érdemes felkeresnünk, milyen borokat és ételeket kóstoljunk meg feltétlenül az adott országban? Boros nyár sorozatunkban néhány tippel, tanáccsal segítjük a tervezgetést. Az első részben Horvátországot jártuk körbe, most Spanyolországba látogatunk el.

Spanyolország borrégiói

A világon több mint 90 országban készítenek bort, és a világ éves bortermelését nézve az első három ország között ott van Spanyolország. Ebből az adatból is látható, hogy ha borkedvelőként odautazunk, bizony lesz miből választani, és lesz mit felfedezni. Bármerre is indulunk az országban – beleértendő a szigeteket, Mallorca-t vagy a Kanári-szigeteket –, mindenhol „belefuthatunk” egy-egy borvidékbe és borstílusba. Éppen ezért most csak néhányat emelünk ki, amelyeket, ha éppen arra járunk, semmiképpen ne hagyjunk ki!

Rioja

Spanyolország legismertebb vörösborainak hazája ez az északi részen található térség. Egy meghatározó és sokak által ismert spanyol kékszőlőfajta, a gyümölcsös, finom tannintartalmú és jól érlelhető Tempranillo adja a borok alapját, de a Garnacha fajtából is készülnek általában jellemzően fahordós érlelésű vörösborok. Rioja-n belül három különböző bortermő vidéket különböztetnek meg: a Rioja Alta elegáns, és visszafogottabb alkoholtartalmú borokat terem, a Rioja Alavesa nagyon szép, gyümölcsös karakterű borokat ad, míg Rioja Baja-ban mélyebb, hömpölygőbb, magas alkoholtartalmú borokat találunk.

Ribera del Duero

Rioja-tól picit délnyugatabbra, a Duero folyó partjain található ez a magas minőségű, csodásra érlelt vörösborai miatt világszerte ismert borvidék. Fő fajta itt is a Tempranillo, amellyel időnként Tinta del Pais néven találkozhatunk.

Kanári-szigetek

Gyakori célpont nyaraláshoz, így érdemes a Kanári-szigetek borászatáról is szólni néhány szót. A hét sziget vulkanikus eredetű, így remek talajadottságokkal rendelkezik a szőlőtermesztéshez. Közel fele-fele arányban termesztenek kék-, illetve fehérszőlőket is, a borok stílusában pedig jelentős eltérések lehetnek. Készítenek friss fehérborokat és jó ivású vörösborokat is – ezeket nem érlelik fahordókban –, de találkozhatunk túlérett bogyókból készült természetes édes borokkal is. Érdemes a szigeteken kóstolgatni, hiszen a talaj sok esetben sós és minerális jegyeket ad a borokhoz, amelyek ezáltal nagyon izgalmasak.

Mit és hol kóstoljunk? – Cava-tól a sherry-ig

A fenti borvidékeken és borokon kívül is bőségesen találunk még ebben a csodálatos országban kóstolnivalót. Ha például Katalóniában, azon belül is közel Barcelonához, Penedés-ben járunk, akkor a spanyol pezsgő származási helyén kirándulunk. Ami a franciáknak a champagne, az a spanyoloknak a cava, hiszen a spanyolok pezsgője is a hagyományos champagne-eljárással, vagyis palackos erjesztéssel és érleléssel készül. Míg azonban Champagne-ban a Chardonnay, a Pinot Noir és a Pinot Meunier lehet a pezsgő alapanyaga, a spanyol cava esetében spanyol szőlőfajtákat is használnak, mint például a Xarel-lo, a Macabeo és a Parellada.

Barcelona környékén található Priorat és Montsant is, ezeket a borvidékeket sem érdemes kihagyni, ha arra járunk. Priorat gyönyörű fekvésű, szinte csak kézzel művelhető lejtőkkel, valamint különleges talajjal, melyet a palatörmelék határoz meg. Rafinált és testes Garnachákat kóstolhatunk ezen a vidéken.

A világ legnagyobb összefüggő borvidéke is Spanyolországban található, ez pedig nem más, mint Kasztília-La Mancha. Érdekesség, hogy itt található a világ legnagyobb mennyiségben termesztett szőlőfajtája, a fehér Airén is, amely leginkább csak átlagos minőségű fehérborokat eredményez, mégis érdemes megkóstolni, ha erre járunk.

Ha pedig egészen délig utazunk, akkor ne hagyjuk ki természetesen Andalúziát, azon belül is a Jerez de la Frontera – Sanlúcar de Barrameda – El Puerto de Santa María „háromszöget” sem. Itt készül ugyanis a spanyolok eredetvédett, borpárlattal erősített bora, a sherry. Ha tehetjük, érdemes ellátogatni egy pincészetbe, hogy megcsodálhassuk az úgynevezett solera-rendszert, vagyis a hosszú sorban és több szinten egymásra rakott hordókat. Ezzel a rendszerrel történik ugyanis a sherry-k minimum 3 éves érlelése.

Mi mit jelent? – Spanyol borkategóriák

 Néhány borkategóriával érdemes tisztában lenni, hiszen valamennyinek szigorú előírásai vannak:

  • Crianza: A szüretet követően minimum 2 évig érlelt bor, ebből minimum 6 hónapot tölgyfahordóban kell töltenie (ez az idő a Rioja-k és a Ribera del Duero-k esetében 12 hónap).
  • Reserva: A szüretet követően minimum 3 évig érlelt bor, ebből 1 évet tölgyfahordóban kell töltenie, a többi időben pedig palackos érlelést kap.
  • Gran Reserva: A szüretet követően 5 évig érlelt bor, melyből minimum 2 évet tölgyfahordóban kell töltenie, majd 3 éves palackos érlelést kap.

Ne csak igyunk, együnk is!

Természetesen nyaralni és borozni akkor az igazi, ha mellé falatozunk is, lehetőleg a helyi jellegzetes ételekből. Spanyolországban minden régió más és más ízeket és alapanyagokat használ, így rendkívül sokoldalú az ország gasztronómiája. Érdemes kísérletezni, kóstolgatni. De aki „biztosra” akar menni, bátran válassza a finom, hűsítő, hideg paradicsomos zöldséglevest, vagyis a gazpacho-t, a már nemzeti ételnek számító egytálételt, a paella-t, semmiképpen ne hagyjuk ki a jófajta sonkákat, az iberico-t, vagy a jamón serrano-t. A tapas-ok száma pedig tulajdonképpen végtelen, úgyhogy mindenképpen kuckózzunk be egyszer – vagy akár többször – egy tapasbárba is, ahol finom borokat is kortyolgathatunk.

Jó (boros) nyaralást kívánunk!