Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
És itt most nem arról lesz szó, hogy a borodnak fel kell derülnie ahhoz, hogy téged is felderítsen: hadd meséljünk egy kicsit a fehérborok derítéséről.
A borkészítés során elég sok olyan folyamat zajlik, amelyek befolyásolják a „születendő” bor minőségét. Úgy is mondhatnánk: ahhoz, hogy végül olyan stabilitással, potenciállal és ízvilággal rendelkező bort kapjunk, amilyet szeretnénk, elég sok mindennek stimmelnie kell. Éppen ezért fontos, hogy néhány borászati művelet ne maradjon ki – ilyen például a derítés is.
A fehérborok derítése: mit kell tudni erről?
A borral elég sok minden történik az érési folyamat során, számos változásnak van kitéve. Például mellékíz jelenhet meg, vagy olyan anyagok lehetnek benne, amelyek idő előtti öregedést okoznak, mint a késői szüretelésű fajták esetén a polifenolok. Ezektől nem lesz „rossz” a bor, tehát nem borhibákról beszélünk, hanem az érési folyamat velejáróiról. Ezeket borásznyelven szólva „ki kell deríteni”, vagyis ki kell tisztítani a borból.
A derítés azoknak az apró részecskéknek az eltávolítását jelenti, amelyek „bezavarhatnak” a bor minőségébe: zavarossá tehetik, vagy az élvezeti értékét, esetleg az élettartamát is befolyásolhatják.
Milyen természetes derítőanyagokkal dolgozhat a borász?
Ezekből az anyagokból is van választék. Ha valaki mondjuk vegán bort akar készíteni, akkor a kazein (tejfehérje) vagy a tojásalbumin helyett más anyagok jönnek szóba, például a búza-, burgonya- vagy zöldborsófehérje.
Derítés vagy szűrés?
Adja magát a kérdés: mi a különbség a derítés és a szűrés között? Hiszen akár le is lehet szűrni a zavaró kis részecskéket az italból. Ez igaz is, de csak a nagyobb, lebegő üledéket képző részecskékre. A nagyon aprócskáknak derítéssel tudunk segíteni, hogy nagyobbakká álljanak össze, kiváljanak a folyadékból, és leülepedhessenek a tárolóedény aljára. Így lehet majd őket szűréssel eltávolítani. A borunk ezáltal nemcsak tisztább, hanem stabilabb is lesz.
Ha meghoztuk a kedved, hogy tiszta, stabil és nagyon finom borokat kortyolgass, nézz körül webshopunkban, és válogass kedvedre a kiváló minőségű Dubicz borok közül.