Ha borkedvelőként van olyan barátunk, családtagunk, ismerősünk, aki egyelőre nem kifejezetten rajong a borokért, de mutat némi nyitottságot a megismerésükhöz, sokat tudunk segíteni neki abban, hogy megtalálja a számára leginkább tetsző ízvilágot vagy borstílust. Ehhez azonban – akárcsak egy párkapcsolat kezdeti lépéseinél – nem tanácsos „ajtóstul rontani a házba”. Néhány apró, közvetlen, de mégis hatásos „trükkel” azonban bevonhatunk másokat a borok izgalmas világába.

Sokan úgy vannak a borral, mint a gyerekek a tökfőzelékkel, vagyis ódzkodnak tőle, vagy azért, mert még nem ittak ízlésüknek megfelelőt, vagy, mert „beléjük diktálták” az adott tételt. Bármi is legyen az oka a borok iránti rajongás hiányának, orvosolható a dolog, feltéve, ha nem teljes elutasításról van szó (ha azonban így van, ezt mindig tartsuk tiszteletben, és ne „tukmáljuk” rá valakire a bort csak azért, mert mi kedveljük). Ha azonban akad egy kis nyitottság a másik fél részéről, segítsünk neki a kezdeti lépéseknél!

Beszéljünk / beszélgessünk lazán, kötetlenül a borról!

Nagyon sok kérdésre választ ad a megfelelő kommunikáció, így legjobb, ha beszélgetünk. Ez a borral kapcsolatban is így van, vagyis, ha valakivel szeretnénk megkedveltetni a bort, mindenképpen beszélnünk kell róla. Így kiderül, mi az, ami neki tetszik benne, vagy mi az, ami éppen nem, eszerint tudunk neki segíteni egy másik tétel választásával közelebb jutni az ízlésvilágához. Fontos azonban, hogy ne „tudományosan” vagy szakszavakkal teletűzdelve meséljünk neki a borról, hiszen ez elriaszthatja azokat, akik egyelőre csak a bor ízével, illatával és élvezetével szeretnének közelebbi kapcsolatba kerülni. Lazaság és közvetlenség – ezzel biztosan jó úton indulunk el.

Kezdjük könnyedén!

Vagyis – bármennyire kivételesek és csodálatosak a nagytestű, komoly, hordós érlelésű fehér- vagy vörösborok – mindig inkább a könnyedebb borokkal vezessük be még csak kezdeti érdeklődést mutató ismerőseinket a borok világába. Egy gyümölcsös rozé, egy illatos, finom savú fehérbor, vagy laza frizzante – már persze, ha ismerősünk kedveli a „bubikat” – jó választás lehet, sőt, ha meglepjük egy Friss csomaggal, benne egy Irsai Olivérrel, egy Sauvginon Blanc-nal, egy Olaszrizlinggel, kétféle Rozéval és egy Frizzantéval, máris nagyobb az esély, hogy talál köztük kedvére valót.

Borfesztiválon nem csak bor van…

…hanem jó fej fesztiválozók, zene, szórakozás, kötetlen beszélgetések, klassz ételek és még annyi minden más. Például adott esetben maguk a borászok, no meg persze a boraik. Csalogassuk el tehát bátran magunkkal a bor iránt egyelőre kevésbé érdeklődő barátainkat egy ilyen eseményre, hátha a sok összekoccanó pohár, vagy magával a borásszal történő beszélgetés, együtt kóstolás oda vezet, hogy máskor is szívesen csatlakoznak hozzánk, onnan pedig már egyenes az út a bor szeretetéhez.

Bringa, túra, futás, piknik – Egy borvidéken bármit lehet

Ha inkább valami „csendesebbre” vágyunk, elvihetjük a bor iránt kevésbé, a természet iránt azonban sokkal inkább érdeklődő barátainkat egy borvidékre, ahol egy jó bicajozással, (bor)túrával, de akár még egy frissítő futással, sportolással is egybeköthetjük a borvidéki kalandozást. És ha már ott járunk, természetesen megmutathatjuk nekik a szőlőültetvényeket, a pincészeteket, ahová persze be is csalogathatjuk őket egy-két pohár borra. Ha pedig csak úgy császkálnánk egyet a szőlősorok között, vihetünk magunkkal akár egy Piknik borcsomagot is, amelyben a könnyedebb, finom savú tételektől egészen a barrique tételig bezárólag találunk kedvünkre valót.

Nyári fröccskoktélok

A bor nagyon jó tud lenni különböző borkoktélokban is, amelyeket tavasszal, nyáron frissítőként szívesen fogyasztanak akár még a bor iránt kevésbé elkötelezettek is. A recept egyszerű: bontsunk fel egy illatos, bodzavirág jegyeket magán viselő, kerek savú Irsai Olivért, vagy egy gyümölcsös, üde ZSIZSI Frizzantét, egy nagyobb, öblösebb borospohár aljára tegyünk sok-sok jeget, erre öntsünk házi bodzaszörpöt, majd 1 dl-t a borból. Az egészet húzzuk fel szódával, tegyünk bele szőlőszemeket, mentalevelet, sőt, még egy karika nyers uborkával is frissíthetjük. Ha pedig egy málna és ribizli aromájú Kékfrankos Rosét választunk alapnak, ugyanezt levendulaszörppel tehetjük izgalmassá.

Főzzünk, grillezzünk együtt!

A legjobb alkalom a borok „bevetésére” egy vacsora vagy egy kerti parti. Ételekhez jól párosítva ugyanis a borok egy harmadik élményt, ízvilágot hoznak létre, és ez az étel és bor okozta találkozás lehet, hogy a bor iránt kevésbé érdeklődő barátunkat is meggyőzi. Különösen jó alkalom például egy grillparti, ahol akár a Nyárelő csomagot is bevethetjük.