2024-ben minden eddiginél korábban érkezett el a szüret: lássuk, milyen lett a termés, a szőlő minősége, és persze, hogy mi várható kedvenc Dubicz boraid mennyiségét illetően.

A szüret minden évben izgalmas kihívás, hiszen nincs két egyforma év: mások a körülmények, az időjárás, és még rengeteg előre látható, vagy épp nem látható dolog közbeszólhat. 2024-ben a szüret minden eddiginél korábban kezdődött a Dubicz Borászat és Szőlőbirtok háza táján, amit a régi időkkel ellentétben ma már nem a borász meglátása szerint döntünk el, hanem komoly labortechnológia segítségével. A szőlő érését, állapotát laborban vizsgálják meg, ez alapján pedig előre jelezhető, hogy mikor optimális elkezdeni a szüretet.

High tech-nek hangzik? Az is! De szuper hír, hogy a nagyján túl vagyunk, a 2024-es évjárat pedig kiválónak ígérkezik! Kedvenc Dubicz boraid közül sokan már palackba is kerültek, többek közt a Mátra sorozat nagy kedvencei, az Irsai Olivér, a Muscat Ottonel, a Sauvignon Blanc, a Chardonnay vagy a Kékfrankos Rosé.

Kihívásokkal teli időszakon vagyunk túl

A 2024-es szüret alatt több szempontból is extrém kihívásokkal szembesültünk. Egyrészt, az aszály miatt kiemelten kellett figyelnünk a szőlő és a birtok állapotára. Másrészt a legtöbb fajta a nagy meleg miatt egyben ért be. Ez mind a szüret szervezése, mind pedig a borkészítés szempontjából kihívásokat vet fel, de szerencsére elképesztően szuper csapat áll mögöttünk, akik nagyon felkészülten várták a napi híreket, hogy mikor indulhat a szüret.

Milyen lett a szőlő, milyen lesz a bor?

A szőlőnk pH-értéke, cukor- és tannintartalma is magas lett idén, de fejlett bortechnológiánknak köszönhetően ezekkel a jellemzőkkel is kiválóak lesznek a boraink, 2024-ben is.

Mennyi Dubicz bor várható idén?

Ha ebben az évben minden eddiginél több aggasztó hír jött veled szembe a szárazság kapcsán, és már aggódtál, hogy mi lesz kedvenc Dubicz boraiddal, akkor gyorsan szeretnénk megnyugtatni: birtokunkon az aszály ellenére is megfelelő mennyiséget tudtunk szüretelni, így az előző évekhez hasonló bormennyiség várható.

A legtöbb borászatnál valóban akár 20-30 százalékkal is visszaesett a bormennyiség, nálunk ettől nem kell tartani. Hogy mi a titok? A szőlőgondozás. Ennek köszönhetően nemcsak mutatós a birtokunk – el is nyertük a „Magyarország Legszebb Szőlőbirtoka” pályázat 3. helyét, amire nagyon büszkék vagyunk –, hanem a szőlőbetegségekkel sem volt problémánk.

Szeretnénk nagy-nagy köszönetet mondani a teljes Dubicz Csapatnak, minden Munkatársunknak, hogy az idei szüret során is ilyen kiemelkedő munkát végeztek és szívvel-lélekkel dolgoznak azért, hogy hamarosan kiváló újborokkal is színesedhessen kínálatunk.