Gyakran hallott mondat, hogy a bor minősége a szőlőben dől el. Így igaz – annyival kiegészítve, hogy a szőlőben is. Hiszen sok múlik azon, mi történik azután, hogy a szőlőt leszüretelik, vagyis a pincemunkáknak is jelentős szerepe van. Tény azonban, hogy rendkívül fontos az egészséges és mennyiségben is megfelelő szőlőalapanyag, ehhez pedig a szőlőnövényt az év minden évszakában ápolni és gondozni kell. Nézzük, melyek a szőlőgondozás legfőbb munkálatai.

A metszés

Attól fogva, hogy a szőlőtőkét eltelepítették, a növény természetesen növekedésbe kezd. Ha nem gondoznák a szőlőt, csak hagynák szabadon növekedni, előbb-utóbb hatalmas, burjánzó szőlőskertté változna. Hiába lenne viszont a lombozat buja, a tőkék termése egyre kisebb és silányabb bogyókban mutatkozna meg, ami viszont már egyre kevésbé lenne alkalmas minőségi borok készítéséhez. Ezért – tehát a terméshozam szabályozása miatt – nagyon fontos művelet a metszés, illetve a metszésmódok helyes megválasztása és elvégzése, hiszen így lehetséges megfelelő minőségű alapanyagot szüretelni és megfelelő minőségű borokat készíteni. Nem is beszélve a prémium kategóriás borokról – mint például nálunk az 1014 sorozat –, vagy a borkülönlegességekről – mint a Fríz sorozatunk –, amelyek kivételes minőségű alapanyagokból készülnek.

A talaj gondozása

Bár ilyenkor nem kifejezetten a szőlőnövényen végeznek gondozási munkát, a talaj gondozása a szorosan összefügg a növény fejlődésével. Fontos tehát a gyomok ritkítása, mivel vizet és tápanyagot vonhatnak el a szőlőnövénytől azzal, hogy már azelőtt elszívják ezeket, mielőtt a szőlő jóval mélyebben fekvő gyökereihez eljutnának. Ezen túlmenően a kapálással fellazított talajba könnyebben jut be a csapadék, nem folyik el a tetején, amelynek különösen hegyi vagy nagyobb dőlésszögű lejtőkön kiemelt a jelentősége. Van, amikor viszont inkább arra van szükség, hogy a már bejutott csapadék a talajban is maradjon, ilyenkor a talajt nem lazítják.

Hajtásválogatás

Bár azok növekedését a metszéssel szabályozzák, fejlődhetnek olyan hajtások, amelyeket később nem kívánnak megtartani a tőkéken. A szőlőnövény hajtásainak válogatása tehát nagyon fontos munka, hiszen ilyenkor azokat válogatják ki és távolítják el, amelyeken termés nem várható. Azért fontos ez a gondozási munka, mert így csökkenthető a szőlőnövény lombfelülete, ezzel együtt pedig tápanyag takarítható meg a szőlőtőkének, amely ezt a „megspórolt” tápanyagot a termés fejlődésére fordíthatja. Ezen túlmenően az elburjánzott lombozat túlságosan árnyékolhatja is a fürtöket, amely az érés szempontjából hátrányos lehet.

Kötözés

A hajtásokkal még egy fontos munka van: a kötözés. Egyrészt a hajtások megfelelő növekedését és állását segítik elő ezzel, másrészt pedig védik a termő hajtásokat a későbbi sérülésektől, például a viharok vagy a szél okozta károktól.

Védelem a betegségek ellen – Permetezés időben!

Nagyon fontos szőlőgondozási munka a szőlőbetegségek elleni védekezés. Nagyon sok gomba, baktérium, vírus és kártevő „leselkedik” a szőlőnövényre, így az ellenük való vagy a felbukkanásukat megelőző védekezés elkerülhetetlen, amennyiben egészséges és mennyiségben is megfelelő termést szeretnének a borászok. Erre nagyon sok eszköz áll rendelkezésre a konvencionálistól egészen a gyógynövényes permetezésig, de a legfontosabb szempont, hogy a szőlőbetegségek elleni védekezést mindig időben szükséges elvégezni, különben a termés egy része – rosszabb esetben az egésze – kárba veszhet.