Ahogy a neve is mutatja, ősszel „leszüreteljük” az éves munka gyümölcsét: érdemes az ehhez az időszakhoz kapcsolódó szokásokkal és hagyományokkal is megismerkedned.

A kellemes őszi időjárást országszerte borfesztiválok és kóstolók színesítik, de ilyenkor tart a szüret időszaka is – erről szeretnénk most egy kicsit mesélni Neked, illetve felelevenítjük a legérdekesebb szokásokat és hagyományokat is, amelyeket érdemes ismerni.

Mikor van a szüret?

A kérdésre a válasz adná magát, hogy „ősszel”, de ennél komplexebb a dolog. Sok helyen ugyanis már augusztustól elindul, még októberben is bőven tarthat, sőt, bizonyos termőterületek és fajták esetében nem ritka, hogy decemberben is szüretelnek még. Minden a tőkék fejlettségétől és a szőlő cukortartalmától függ. Ha a szőlőfürtök fejlettsége elérte azt, amire a borász vágyott, és a tőke már nem tud több cukrot készíteni, akkor indulhat a borászat és a szőlőtermesztés csúcspontjának számító szüreti időszak! A cél pedig természetesen az, hogy a szőlőből a legjobb minőségű bor szülessen, amelyben a cukrok és savak tökéletes egyensúlyban vannak.

Ünnep tehát a szüret, amikor fény derül arra, milyen lett az egész éves munka gyümölcse, ezt és a jó munkát pedig meg kell ünnepelni – nem véletlenül alakultak ki a szüreti mulatságok, és még számos más szüreti hagyomány és szokás, amelyekről most mesélünk egy kicsit.

Szüreti szokások, hagyományok

Gyakran indult valamiféle hangoskodással a betakarítás, például harangzúgás, ágyúdörgés vagy riogatás nyitotta meg reggel a szüretet. Ilyenkor a helyi közösség apraja-nagyja megmozdult, és a gyerekektől a nagyszülőkig, rokonokig, barátokig mindenki a szőlősbe vette az irányt. A szedést a lányok, asszonyok vállalták. Ehhez görbe kést, szőlőmetsző kést (kacort), metszőollót használtak. A leszedett fürtöket gyűjtőedényekbe tették, amelyekkel a szedőlegények a présházba siettek, ott kezdődött el maga a borkészítés.

A betakarítás után jött csak az igazi mulatság! A feudalizmus idején a szüreti menet meg sem állt a földesúr házáig, aki megvendégelte az embereket, majd tánc és mulatság következett. Borkirályt választottak, aki az esti mulatság házigazdája is volt. De bíró, csőszleányok és -legények nélkül sem lehetett elképzelni egy szüreti mulatságot, ahogy a római bor és mámor istenét megidéző baksus figura nélkül sem. Ő egy hordóra ültetett, piros ruhás férfialak volt.

Szüreti szőlőkoszorú is készült ilyenkor, amit az ilyenkor nagyon népszerű csőszjátékhoz használták. Ennek lényege, hogy csőszöket és szőlőtolvajokat neveztek ki, s míg előbbinek őriznie kellett a felaggatott koszorúkon lévő szőlőt, a többieknek minél többet el kellett lopni azokból. Az elkapott tolvajokat persze, nem büntették szigorúan, inkább az volt a cél, hogy minél jobban megnevettessék az ünneplő közönséget.

A 16-17. században még a törvénykezés is beszüntették a szüret idejére. És bár ekkor már a jókedvvel és a vigalommal társították, a ma ismert formája és például a szüreti bál csak később, a 18-19. században alakult ki. A messziről is érkező rokonok, barátok és ismerősök együtt ünnepelték a termést, sőt, néha még a messze távolban szolgáló vitézek is hazatértek. De egész más szerepe is volt a szüreti báloknak: voltak városok, ahol a hagyomány szerint aki a szüreti bálon nem kel el, az bizony, már hiába is keres férjet magának, mert örökre pártában marad.

Mit ettek a szüret alatt?

A menü lehetett húsleves, birka- vagy marhagulyás, székelykáposzta, desszertként pedig csörögefánkot falatozhattak. Mellé természetesen bort és friss mustot kortyoltak, de a pálinka is gyakran előkerült.

Bár mára sok szüreti hagyomány és szokás nem él már, illetve nem úgy, mint régen, azért a falvak igyekeznek feléleszteni, életben tartani ezeket. Az országban járva Te is több helyen találkozhatsz szürettel, szüreti mulatsággal, amin érdemes részt venni. Egyrészt, mert nagyon szórakoztató: magad szedheted a szőlőt, na meg zenés, táncos programok is vannak, a finom italokról és falatokról nem is beszélve. Emellett pedig a szőlőről, annak termesztéséről és a hozzá kapcsolódó szokásokról, hagyományokról is sokkal többet tudhatsz meg így, testközelből. Érdemes tehát belekóstolni a szüretelésbe is, szerintünk nagyon fog tetszeni!