Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
Amikor hal kerül a tányérra, általában a könnyed, száraz fehérborok közül választunk mellé kísérőt. Pedig a halételek esetében – akárcsak más húsételek borral történő párosítása során – az is fontos tényező, hogy milyen mártás vagy köret készül a hal mellé, illetve, hogy maga a hal húsa milyen felépítésű, valamint, hogy milyen fűszerekkel, és hogyan készítjük el. Így tehát adott esetben a könnyed, száraz borokon túl bátran választhatunk testesebb fehérbort, rosét, sőt, elkészítéstől függően akár sillerbort is. Nézzünk néhány hal- és borpárost.
Fehér húsú halak roston – Könnyed, üde fehérborok
Amennyiben a legegyszerűbb elkészítési módját választjuk a sovány, fehér húsú – akár tengeri, akár folyami – halaknak, vagyis a roston sütést, és hozzá csak egy könnyed salátát, vagy egy pici vajon átforgatott zsenge, petrezselymes újburgonyát kínálunk, akkor mindenképpen a könnyedebb fehérborok közül válasszunk. Egy kis citrust facsarva a halra a ropogós savak és az üdeség még inkább kiemeli majd a hal ízét a borral együtt. Erre a célra ideális választás például egy könnyed Sauvignon Blanc, mint amilyen a kiváló ár-érték arányú friss, illatos, gyümölcsös borainkat tartalmazó Mátra sorozatunk gördülékeny, jó ivású Dubicz Sauvignon Blanc-ja.
Mártás a hal mellett – Krémesebb, testesebb fehérborok
Ha továbbra is a fehér húsú halaknál maradunk (például süllő, fogas, tőkehal, lepényhal stb.), de már tejszínes-vajas, vagy gazdagabb, fűszeresebb, krémesebb mártást is készítünk mellé, akkor válasszunk borban is egy kicsit teltebb ízvilágú tételt. Ilyen lehet például egy testesebb, hordós érlelésű Chardonnay, vagy egy elegáns, finom savú Szürkebarát, mint amilyen borászatunk legkiválóbb, prémium kategóriás, különleges alapanyagból, válogatott szemekből készült borait összefoglaló 1014 sorozatunk 1014 Chardonnay-ja, illetve 1014 Szürkebarát tétele.
Pisztráng és keszeg – Olaszrizling!
Talán a „legfiligránabb” halunk a keszeg, amelyet jó sűrűn beirdalva, szálkáit is ropogósra sütve a legjobb fogyasztani, méghozzá egy jól behűtött, élénk savú fehérborral. De a kristálytiszta, hűvös vizekben élő pisztráng is „szereti’ az üde fehérborokat, ha pedig még egy kis mandula is pirul a tetejére, akkor egyenesen eszményi párja lehet egy könnyű, egyensúlyos Olaszrizling, mint amilyen Mátra sorozatunk Dubicz Olaszrizlingje.
Lazac – Jöhet a rosé!
A lazachoz nemcsak a színe miatt passzolhat egy ropogós rosé, hanem amiatt is, mert ennek a halnak a húsa kicsit zsírosabb, teltebb, viszont rendkívül ízletes önmagában is, nem igényel különösebb fűszerezést. Pontosan felépítése miatt nincs szükség a lazac mellé nehéz, összetett köretekre, mártásokra, bőségesen „megelégszik” egy kis salátával, vagy például egy lazacburgerben is örül egy kis frissítésnek, például paradicsom concassé-nek, ahol a paradicsom savai szinte felrázzák az ételt. A zsírosabb textúra tehát friss, üde savakat kíván, így jó párja lehet akár a Dubicz Kékfrankos Rosénk is.
A „piros” halak – Sillerek és testesebb rosék
Ha klasszikus, pirospaprikával készült halászlé vagy harcsapaprikás kerül az asztalra, mindenképpen érdemes sillerbort, vagy testesebb rosét választanunk mellé, mint amilyen például prémium 1014 Cabernet Sauvignon Rosénk. Ugyanez igaz akkor is, ha például vörös tonhalból sütünk steak-et, vagy ha Paella-t készítünk, hiszen ott a tengeri halakon, herkentyűkön kívül még különböző más hústípusok és kolbász is szerepel az ételben, érdemes ezeket az összetevőket is figyelembe vennünk borválasztáskor.